Żel parafinowy do świec

Nowy produkt

Żel parafinowy do wyrobu świec bezbarwnych, kolorowych i zapachowych produkowany przez naszą firmę  z wysokogatunkowych białych olejów farmaceutycznych

Więcej szczegółów

Opis

ŻeleŻel parafinowy

Więcej informacji

Opakowania

Żel parafinowy pakowany jest w worki z folii polipropylenowej i w pudełka kartonowe. Waga żelu w opakowaniu wynosi około 29-32 kg. Każde opakowanie jest indywidualnie ważone. Oferujemy także na indywidualne zamówienia żel pakowany w wiaderkach o różnej pojemności np. 1 litr,3 litry itd. (wielokrotność 120 kg, ilość wiaderek do ustalenia)  oraz żel kolorowy i (lub) zapachowy w ilościach min,. 1 opakowania tj. ok. 30-33 kg. Większe ilości w ustalonym kolorze i (lub) zapachu produkujemy w partiach po ok. 120 lub 600 kg.

Dostępne kolory żelu

Kolory ustalamy indywidualnie wg potrzeb klienta. Żel zapachowy produkujemy z ustalonych z odbiorcą kompozycji zapachowych produkcji szwajcarskiej  dobrane do zastosowania do żeli parafinowych. Kompozycje zapachowe nie powodują zmętnienia produkowanego w naszej firmie żelu oraz innych efektów ubocznych. 

Twardość żelu

  • CH-07500 standardowy żel do wyrobów dekoracyjnych przeznaczony do naczyń szklanych
  • CH-12500 żel o podwyższonej twardości z możliwością do zastosowania bez naczyń szklanych (wylewany do form), do zalewania wyrobów ozdobnych
  • CH-16000 żel o największej twardości o zastosowaniu jw oraz do np. badań balistycznych oraz jako powłoki ochronne na różnego rodzaju narzędzia i części maszyn

Możemy zaoferować żel bezbarwny oraz barwiony także z dodatkiem kompozycji aromatycznych takich jak: cytryna, wanilia, jodła, jagoda, pomarańcza, gruszka, frezja, jabłko, malina, lawenda, róża, imbir, optimum. 

Parametry żelu

Produkujemy żel o temperaturze kroplenia w zakresie od 50 st.C do 80 st.C wg normy PN-ISO 6244:2012 i lepkości w 100 st.C od 50 do 300 mm2/s wg normy PN-EN ISO 3104:2004.

Inne parametry w karcie charakterystyki.

Obok żelu standardowego produkujemy żel do specyficznych zastosowań o różnej, ustalonej z odbiorcą temperaturze kroplenia i o różnej lepkości.

    

Kilka porad dla zainteresowanych wykonaniem świec żelowych

Jak zrobić świeczkę żelową

zacznijmy od żelu - można go wykonać samemu mając do dyspozycji olej parafinowy oraz polimer do zagęszczenia jednak produkcja na małą skalę  jest to raczej niemożliwa ze względów logistycznych i finansowych.

Najlepiej kupić gotowy żel np. u producenta jednak musimy się w tym momencie dostosować do oferowanych opakowań. Należy zwrócić uwagę na jakość kupowanego produktu.

W momencie posiadania surowca do wyrobu świeczek żelowych możemy przystąpić do ich wykonania.

Jeżeli mają to być świece w naczyniach szklanych (najczęściej) musimy wiedzieć jaka ilość żelu będzie potrzebna do wykonania świecy. Wynika to z pojemności naczynia.

Żel który już posiadamy możemy stopić w naczyniu szklanym lub innym (np. ze stali nierdzewnej) w temperaturze około 100 st. C. Temperaturę taką można osiągnąć w tzw. “łaźni wodnej” (opcja najbardziej bezpieczna). Łaźnia składa się z dwóch naczyń w których w jednym znajduje się topiony żel a w drugim najczęściej woda. Naczynie z żelem wkładamy do naczynia z wodą i podgrzewamy w dostępny sposób do temperatury bliskiej temperaturze wrzenia wody. Proces ten jest jednak wolny i wymaga cierpliwości od producenta świeczki.

Inną metodą jest postawienie naczynia ze szkła żaroodpornego lub ze stali nierdzewnej na np. płycie elektrycznej (płyta powinna mieć ukryte elementy grzejne np. ceramiczna itp.) i ostrożne podgrzewanie aż do stopienia żelu. Należy unikać kuchenek gazowych i innych z otwartym źródłem ognia. W każdym przypadku należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i p.poż.

W każdym przypadku powinno się kontrolować temperaturę topionego żelu oraz regularnie go mieszać aby topienie było równomierne. Można wykorzystać np. tzw. termometry bagietkowe którymi można sprawdzić temperaturę z jednoczesnym mieszaniem.

Barwniki do świeczek żelowych

po stopieniu żelu możemy np. go zabarwić barwnikami przeznaczonymi do tego celu (najlepiej spisują się małe granulki barwnika które w stopionym żelu szybko się rozpuszczają dając pożądane zabarwienie). Podczas procesu barwienia  żel powinien być regularnie mieszany. W tym celu można wykorzystać wspomniane wcześniej termometry bagietkowe lub np. bagietki ze szkła borokrzemowego. Zapobiega to powstaniu niepożądanej barwy wskutek przedawkowania barwnika. Stosując barwniki w postaci granulek należy dodawać następne dopiero po rozpuszczeniu poprzednich. Zalecamy stosowanie maksymalnie do 1% wagowego w stosunku do masy żelu.

Po ostatecznym przygotowaniu żelu w naszym naczyniu możemy przystąpić do wykonania świeczki. Należy umieścić knot odpowiedniej długości w pozycji pionowej (można go przymocować do dna np. pistoletem klejowym) i ustabilizować (przy pomocy np. patyczków do szaszłyków opartych o brzeg naczynia). Następnie w naczyniu umieszczamy nasze ozdoby.

Po wykonaniu tych czynności możemy wlać stopiony żel. Jeżeli zależy nam na mniejszej ilości pęcherzyków powietrza w gotowym wyrobie żel powinien mieć wyższą temperaturę (w granicach bezpieczeństwa i taką w której nie zniszczą się ozdoby) i powinniśmy go ostrożnie i powoli wlewać np. po ściance pochylonego naczynia. Prawdopodobnie i tak się pojawią pęcherzyki co jest często dodatkową ozdobą. Można ich się pozbyć wkładając świeczkę do np. piekarnika w temperaturze stopionego żelu. Pęcherzyki wypłyną na wierzch ale często pozostają lub pojawiają się później. Wypływają z porowatych ozdób. Po ostudzeniu świeczka nadaje się do użycia.

Knoty do świeczek żelowych

zalecamy stosowanie knotów nasyconych uprzednio w stopionym żelu. Suchy knot pocięty na odpowiednią długość wrzucamy do stopionego żelu i czekamy aż przestanie z niego wydobywać się powietrze. Po takim nasyceniu knot wyciągamy i studzimy najlepiej w pozycji pionowej. Knot nasycony żelem jest najbardziej odpowiedni do wyrobu naszej świeczki.

Można stosować gotowe knoty nasycane jednak należy wkładać je do żelu już częściowo wystudzonego aby uniknąć rozpuszczenia się otuliny tak wykonanego knota. Zbyt wysoka temperatura żelu najczęściej spowoduje stopienie się substancji jaką jest nasycony knot i powstanie wokół niego warstwy szpecącej naszą świecę.

Ozdoby do świec żelowych

powinno się stosować elementy ozdobne wykonane z materiałów niepalnych. W przeciwnym wypadku może nastąpić zapalenie ozdoby po dojściu do niej płomienia.

Knot można częściowo umieścić np. w cienkiej rurce szklanej co uniemożliwi jego spalanie poniżej brzegu rurki i  w ten sposób spowoduje jego zgaśnięcie.

Wszystkie ozdoby zalewane żelem powinny być wysuszone. Materiały porowate (zwłaszcza mineralne) powinny być uprzednio wysuszone np. w suszarce lub piekarniku w temperaturze ok. 60-80 oC. Umieszczenie wilgotnych ozdób spowoduje najczęściej zmętnienie żelu w naszej świeczce co z pewnością nie sprawi nam satysfakcji z naszego wyrobu.

Czas spalania żelu

niektóre źródła podają czas palenia świeczki żelowej o masie 100 g około 70 godzin.

Musimy jednak pamiętać  że: czas palenia zależy od typu knota (grubość i materiał) oraz od warunków w jakich spalana jest świeczka (temperatura, natlenienie - dostęp powietrza). Ważnym czynnikiem jest też powierzchnia naczynia w jakim wykonano świeczkę.

Na koniec kilka uwag

żel po pewnym czasie (po jakim - zależy to od rodzaju żelu i oleju z jakiego był wykonany) może się pokryć cienką warstwą oleju z jakiego powstał w procesie produkcji. Jest to zjawisko naturalne polegające na tzw. “wypacaniu” plastyfikatora jakim jest olej z polimeru który był użyty do jego zagęszczenia. Najczęściej trwa to na tyle długo że świeczka zostanie spalona wcześniej  jednak jeśli będzie stała dłuższy czas może się tak zdarzyć. Czasami jest to kwestią kilku lat. Żele o zwiększonej twardości są bardziej stabilne.

Niewysuszone ozdoby mogą spowodować zmętnienie żelu nawet po upływie dłuższego czasu np. kilka dni lub nawet tygodni.

Barwniki mają właściwość do migracji w żelu - zatopiony kolorowy przedmiot może “przekazać” swój kolor do żelu. Zależy to jednak od rodzaju barwnika jaki został użyty do wykonania ozdób i trwa najczęściej długo.

Różnego rodzaju kompozycje zapachowe mogą powodować mętnienie żelu. Spowodowane jest to zawartością wody i/lub innych substancji chemicznych wywołujących efekt zmętnienia.

Żel można “rozcieńczać” stosując właściwy olej parafinowy.

Po wykonaniu świeczki należy ją stosować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przewidzianymi dla tego rodzaju wyrobu.

W żelu możemy zalewać także różnego rodzaju wysuszone uprzednio okazy.


Wszystkie opisane powyżej informacje nie są ostatecznymi wskazówkami do wykonania wyrobów z żelu parafinowego  i do jego stosowania. Każdy użytkownik powinien na własne ryzyko sprawdzić przydatność żelu do określonych celów i ponosi odpowiedzialność za jego zastosowanie. Powyższe informacje należy traktować jedynie jako wskazówki. Bezwzględnie należy zapoznać się z kartą charakterystyki (pliki do pobrania poniżej) oraz stosować przepisy BHP i P.Poż.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Żel parafinowy do świec

Żel parafinowy do świec

Żel parafinowy do wyrobu świec bezbarwnych, kolorowych i zapachowych produkowany przez naszą firmę  z wysokogatunkowych białych olejów farmaceutycznych

4 innych produktów w tej samej kategorii:

Pobierz pliki